KOLEKTORY SŁONECZNE

 


AMATORSKI KOLEKTOR SŁONECZNY Z LUSTRAMI PARABOLICZNYMI

Opis, zdjęcia na podstawie przysłanych materiałów zamieszczonych tu  za zgodą wykonawcy kolektora - Stanisława Fronczyka.

 

Autor - Stanisław Fronczyk (po prawej bez wąsów) wraz z wykonanym kolektorem (jeszcze bez rurek, z samymi lustrami).

Lustra są wykonane na styropianie, w którym wybrano kształt luster za pomocą lutownicy transformatorowej z grotem z drutu miedzianego o średnicy 3 mm odpowiednio ukształtowanego. Po tym styropian pokrywany był klejem do ociepleń (tym do siatki) i szlifowany za pomocą szablonu z drewna wyklejonego papierem ściernym 80, który poruszał się po prowadnicach z listewek drewnianych. Dziennie udawało się zrobić tylko 1 warstwę, musiało to związać. Klej nanoszony był pędzlem (rozrobiony do takiej gęstości, jak gęsta zupa grochowa).

Lustra kolektora w zbliżeniu.
 

Sam kolektor bez rurek na ciecz ogrzewaną.
 

Kolektor z rurkami na ciecz ogrzewaną.
 Widok w przekroju (górny rys. w poprzek wygięć luster i rur, 
dolny rys. – widok wyprowadzenia)Obraz jak powstała krzywizna pojedynczego lustra i ognisko Wygląd ułożenia rur odbierających ciepło i obraz skupiania promieni słonecznych.
Obraz linii odbicia promieni i skupienia ich na rurze odbierającej

 

Program DOS'owy ukazujący odbicie promieni słonecznych 
od lustra parabolicznego (37.2 KB).

Wykonawca kolektora proponuje (w przedstawionym kolektorze tak najprawdopodobniej nie jest), by lustra paraboliczne były z blachy aluminiowej głęboko anodowanej. Blacha taka produkowana jest w firmie www.alanod.com w Niemczech. W sprzedawanych w Polsce kolektorach z lustrami parabolicznymi jest stosowana specjalna blacha nierdzewna.

Próba kolektora już się odbyła i wszystko wypadło bardzo pomyślnie.


 

 http://darmowa-energia.eko.org.pl